FaceBook

Strona główna | Autor książki | Mapa strony

O książce - About the book

 

 1. Okładka (jpg)
 2. Okladka
 3. Spis treści (pdf)
 4. O "Wędrującym świecie" powiedzieli…
 5. Czytaj fragment
 6. Wydawnictwo PRÓSZYŃSKI i S-ka o książce
 7. Recenzje
 8. Debaty, dyskusje, komentarze
 9. Opinie internautów (pdf)
 10. Wywiady
 11. Wyklady
 

Wydawnictwo PRÓSZYŃSKI i S-KA

 

Autor: Grzegorz W. Kołodko

Tytuł: Wędrujący świat, s. 440, ISBN 978-83-7469-712-5
Wydanie I
Seria/gatunek: poza seriami, beletrystyka naukowa
Powiązany portal internetowy: www.wedrujacyswiat.pl

Kto powiedział, że ekonomia musi być nudna? Z pewnością nie profesor Grzegorz W. Kołodko, jeden z największych światowych autorytetów w tej dziedzinie, a zarazem doświadczony polityk, zapalony podróżnik i znakomity popularyzator wiedzy. Przemiany w globalnej gospodarce dotyczą nas wszystkich, również dlatego, że wiążą się z przemianami w kulturze, rozwojem nauki, wahaniami sytuacji politycznej. By jednak zrozumieć obecną kondycję ludzkości i stan gospodarki światowej oraz długofalowe procesy kształtujące przyszłość, trzeba sięgnąć poza granice własnej codzienności i rodzinnego kraju. Poza ograniczenia jednej dziedziny naukowej i jednego paradygmatu. A nawet poza teraźniejszość, sięgając daleko w przeszłość – oraz w dekady i epoki, które dopiero nadejdą.
„Wędrujący świat” to dzieło wielowątkowe i niezwykle barwne, zaskakujące rozmachem, a zarazem ujmujące żywym i przystępnym językiem, dzieło tyleż naukowe, co literackie. To fascynująca wędrówka, w której przekraczamy granice między dziedzinami nauki, kontynentami i pokoleniami. Wykraczamy także poza tradycyjny tekst, książkę bowiem uzupełnia powiązany z nią portal internetowy.
„Wędrujący świat” to frapujący przewodnik po współczesności i wskazówka na przyszłość, otwierająca oczy i umysły książka dla wszystkich ciekawych prawdy o świecie, w którym żyjemy.  

Grzegorz Kołodko to jeden z najprzenikliwszych obserwatorów światowej gospodarki, z wieloletnim doświadczeniem zarówno naukowca, jak i praktyka. Jego prace są zawsze ważnym punktem wyjścia debat i dyskusji o ekonomii politycznej globalizacji.
Francis Fukuyama, autor Końca historii

Książka Grzegorza Kołodki imponuje rozległością spojrzenia i skłania do głębokich przemyśleń. Z niektórymi tezami autora można polemizować, lecz jego dzieło ukazuje nie tylko skalę wyzwań, przed którymi stoi dziś ludzkość, ale także ogromne szanse, jakie niesie poszukiwanie rozwiązań opartych na humanizmie, pragmatyzmie i współpracy.
Martin Wolf, główny komentator ekonomiczny Financial Times

Ta zrealizowana z prawdziwie epickim rozmachem panorama najnowszej historii gospodarczej świata to zarazem głos sprzeciwu wobec neoliberalizmu, który zdominował polityczne myślenie w ostatniej ćwierci XX wieku. Równocześnie jest ona wyrazem optymizmu, jakim napawa widoczne od dwóch dziesięcioleci odejście od neoliberalnego paradygmatu w ekonomii. I choć nie podzielam poglądu Kołodki, że tylko neoliberałowie uparcie mijają się z prawdą, podczas gdy nowa lewica świeci przykładem intelektualnej uczciwości, to jestem przekonany, że jego książka stanowi cenną refleksję nad wielotorowym podejściem do polityki ekonomicznej, które zdobywa w świecie coraz większe uznanie.
Edmund S. Phelps, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych

Ekonomista wdarł się w wędrujący świat i znalazł się w gąszczu nękających nas zagadnień. Kołodko nie boi się czyhającej na śmiałka plątaniny, przecina ją ostrzem swojego zawsze czujnego optymizmu. Odwaga, z jaką rozbija konformizm, hipokryzję i wygodnictwo myślowe, jego kompetencja i doświadczenie praktyka, erudycja, którą się wspomaga, także humanistyczna, od Hafiza po Montaigne'a i Orwella, swada, z jaką prowadzi narrację, posługuje się anegdotą i ironią – to imponujące!
Józef Hen, pisarz

Grzegorz Kołodko odegrał ważną rolę w przekształcaniu polskiej gospodarki. Dobrze zna świat i ma wiele oryginalnych spostrzeżeń na temat jego problemów i trendów zmian. Lektura tej książki przyniesie korzyść każdemu, kto się interesuje rozwojem gospodarczym.
Robert A. Mundell, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych

Ta książka to arcydzieło stworzone przez myśliciela, który jest jednocześnie praktykiem transformacji gospodarczej i polityki w realnym świecie.
Justin Yifu Lin, wiceprezydent Banku Światowego

"Bóg jest wszędzie; Kołodko już tam był" – tak powiadają w Warszawie o dwukrotnym Wicepremierze-Ministrze Finansów i globtroterze. Potwierdzają to niezliczone szpilki na wielkiej mapie świata w jego gabinecie, wetknięte we wszystkie najbardziej odległe i egzotyczne miejsca na Ziemi. Długodystansowiec, który z powodzeniem przebiegł 30 maratonów w kilkunastu krajach podczas ostatnich siedmiu lat. Profesor Grzegorz Kołodko w swojej ostatniej książce "Wędrujący Świat" zabiera nas w zapierającą dech, ekscytującą podróż poprzez terytoria, wieki i dyscypliny – także niektóre wciąż nie odkryte. Może niekoniecznie każdy i zawsze zgodzi się z nim, ale zawsze będzie zainteresowany, zainspirowany, olśniony.      
Profesor D. Mario Nuti, Università di Roma "La Sapienza"